Bez kategorii

Teatr bez granic – 60 milionów widowni – “Mąż i żona”


“Teatr bez granic – 60 milionów widowni” zaprasza już 17 września 2020 roku o godzinie 19:00 na spektakl online Krakowskiego Teatru Komedia – “Mąż i żona” w reżyserii Macieja Luśnia.

Transmisja online komedii “Mąż i żona” Aleksandra Fredro z Luksusowego Apartamentowca Złota 44 w Warszawie ma na celu dotarcie do szerokiego grona Polaków na całym świecie. Możliwość realizacji spektaklu dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “Kultura w sieci” w sposób wirtualny to niebywała okazja do bezgranicznego udostępnienia w każdym zakątku naszego globu spuścizny historycznej i kulturowej Polskiej widowni która wynosi 60 milionów łącznie z naszymi rodakami żyjącymi za granicą kraju. W nawiązaniu właśnie do tych okoliczności, cały projekt przyjął nazwę “Teatr bez granic – 60 milionów widowni” a jednym z jego głównych założeń jest to aby spektakle wystawiać w nietypowych i nieoczywistych miejscach takich jak apartamentowiec czy podziemia zabytkowych kamienic. Całość przedsięwzięcia można porównać do wystawienia teatru w formule “teatru telewizji” z tą różnicą, że spektakl będzie wystawiony w czasie rzeczywistym bez montażu. Transmisja obrazu i dźwięku, będzie za pośrednictwem narzędzi do streamowania, udostępniona bez ograniczeń, w czasie rzeczywistym w Internecie. Do wystawienia spektakli wykorzystana zostanie pełna scenografia przygotowana do ich profesjonalnego wystawienia oraz wezmą w niej udział zawodowi aktorzy.

Reżyseria: Maciej Luśnia
Scenografia i kostiumy: Ewa Cisowska
Nagrania, instrumenty: Marceli Luśnia
Układ tańca: Karol Donda
Pracowni krawiecka: Barbara Czerwińska –Cakpo
Obsada: Maciej Luśnia, Natalia Pietrasz, Aneta Gierat, Jan Korwin-Kochanowski


Maciej Luśnia – Aktor, reżyser, wykładowca, artysta estradowy, twórca piosenek.
Absolwent PWST Kraków w 1991 r. (wydział aktorski, mgr sztuki). W latach 1991-2004 aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Tam zagrał role w kilkunastu spektaklach u reżyserów – m.in. Jerzego Jarockiego, Agnieszki Glińskiej, Tadeusza Bradeckiego, Anny Polony, Katarzyny Deszcz. Popularność przyniosły mu występy w tv „Spotkaniach z balladą” (1993-1997), „Sensacjach XX wieku”, w programach poetyckich, teatralnych i kabaretowych spektaklach telewizyjnych (m.in. „Wspaniałe życie” Jeana Anouilha w reż. I. Englera, „Śmiech o wolności” w reż. J. Stuhra) oraz w kilkunastu serialach (m. in. „Na dobre i na złe”, „Lokatorzy”, „Samo życie”, „Nowa”). Zagrał w filmach, m.in. „Legenda Tatr” w reż. W. Solarza, „Śmierć jak kromka chleba” w reż. K. Kutza, „John Paul II” w reż. J. Kent Harrisona. W latach 2013 – 2015 jeździł po całej Polsce z komercyjnym spektaklem komediowym „Zwariowany komisariat” i grał w nim rolę agenta Tomka.
Na początku 2015 r. podjął współpracę z Krakowskim Teatrem Komedia. Jak do tej pory, wyreżyserował tam i zagrał w spektaklach:
– „Mąż i Żona” Aleksandra Fredry (reżyseria, rola – Alfred, opracowanie muzyczne), od maja 2015,
– „Miłość w dużych miastach, czyli korpo i tradycja” Jana Jakuba Należytego (rola – Józef Polak), od października 2018,
– „Bracia Polacy znad Wisły” Jana Jakuba Należytego (rola – Celebryta Artur), od listopada 2018,
– „Małżeństwo we frankach szwajcarskich” Jana Jakuba Należytego (rola – On, artysta estrady), od lipca 2019.

Natalia Pietrasz – aktorka komediowa, dramatyczna, wokalistka, improwizatorka.
Niespokojny duch, wieczna optymistka i regularna hipochondryczka. Z Krakowskim Teatrem Komedia związana od 2015 roku, gdzie gra w spektaklach: Mąż i Żona (Justysia), Pan Tadeusz z M3 (Telimena), Bracia Polacy znad Wisły (Tajemnicza Kobieta narrator) i Wpadki Miłosne z muzyką w tle (Ola), Artyści na Szlaku. Wcześniej zagrała w „Łysej Śpiewaczce” Eugene Ionesco w reż. Jana Korwin-Kochanowskiego, „Trzech siostrach” w reż. Macieja Luśni, pokazie monologów W. Kuczoka „Senność” w reż. Zofii Zoń oraz offowych projektach wrocławskiej kooperatywy Groprodukcja. Sprawdza się także w słuchowiskach oraz performancach. Współtworzy internetowy serial improwizowany “Tylko brać i obsadzać”. Kocha życie na walizkach, klasyczny teatr i stres przed każdym spektaklem.

Aneta Aniela Gierat – aktorka, wokalistka, pedagog.
Z Krakowskim Teatrem Komedia związana od 2015r. Spektakle w których można ją zobaczyć to “Mąż i żona”, “Miłość w dużych miastach” oraz “Artyści na szlaku”.
Jest także członkiem zespołu Teatru Plejada oraz Rabczańskiego Teatru dla dzieci. Współpracuje z Niezależną Szkołą Filmową OFFmaster oraz Krakowską Szkołą Filmową. Jako pedagog spełnia się prowadząc zajęcia w Szkole Wokalno Aktorskiej w Krakowie.
Jest współtwórcą Krakowskiej Sceny Klasycznej w Teatrze Praska 52 gdzie zobaczyć ją można w spektaklach “Pocieszne wykwintnisie”, “Kosztowny romans” oraz “Napis”. Zajmuje również stanowisko wiceprezes zarządu w Fundacji Sztuka Dla Wszystkich.
Wchodzi w sklad stałej obsady aktorskiej serialu “Reporterzy. Z życia wzięte” gdzie wciela się w rolę Barbary.

Jan Korwin-Kochanowski – Rocznik 56. Znakomity aktor o zacięciu komediowym, reżyser i scenarzysta przez 27 lat związany z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie.
Ma na koncie dziesiątki ról teatralnych i filmowych. Grał gościnnie w Teatrze Wielkim w Warszawie i krakowskim Teatrze Komedia. W Teatrze Telewizji zadebiutował rolą Przyjaciela z lat Dzieciństwa u boku Gustawa Holoubka w „Kartotece” T. Różewicza wyreżyserowanej przez Krzysztofa Kieślowskiego. Debiut w filmie to – Józio Chomiński – w „Z biegiem lat, z biegiem dni..” w reżyserii A. Wajdy. Znacie Państwo jego twarz z takich seriali jak „Plebania”, „Ojciec Mateusz”, „Pielęgniarki” „Prawo Agaty” i zapewne z wielu, wielu reklam.

Widowisko teatralne “Mąż i żona” – czyli przyjaciel przyjacielowi rogaczem. Genialny Aleksander hrabia Fredro opisał zawsze aktualny problem zdrady, więc dopóki będą: mąż, żona i przyjaciel, dopóty trofea myśliwskie nie tylko dla ozdoby będą wisiały, ale ku przestrodze. “Intryga zręcznie prowadzona, bez epizod, sceny żywe i w wielu miejscach nowe sytuacje, interes ciągle utrzymany, wiersz gładki, wykazują niepospolity talent autora. Może cały obraz przedstawia zanadto niekorzystne pożycie domowe…” – pisał po premierze “Męża i żony” anonimowy recenzent “Kuriera Warszawskiego”. Spektakl wyreżyserowany został w smacznej, wyrafinowanej konwencji lat dwudziestych ubiegłego stulecia.

Realizacja sztuki oraz wysoki poziom artystyczny sprawią że będzie ona ciekawa zarówno dla młodej jak i starszej publiczności oraz dla osób zainteresowanych historią Polski i naszą kulturową specyfiką. Natomiast profesjonalna realizacja techniczna spektakli oraz sygnału transmisji do Internetu zapewni wysokiej jakości materiał audio/dźwiękowy pozwalający odbiorcom niedowidzącym i niewidomym odbiór sztuki na najwyższym możliwym poziomie.

Pomysłodawcą projektu “Teatr bez granic – 60 milionów widowni” jest spółka 60mln.pl, która zainicjowała i organizuje na całym świecie Kongres 60 Milionów – Globalny Zjazd Polonii.60MLN.PL Sp. z o. o. należy do Grupy TRIAS. Firma działa w trzech głównych obszarach: wystawy czasowe, targi i kongresy, koncerty i festiwale.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Partnerem w projekcie “Teatr bez granic – 60 milionów widowni” jest Krakowski Teatr Komedia który zaczynał działalność jako teatr na walizkach, co nie znaczy – „walizkowy”. Przyjeżdżali do Widzów całej Polski, żeby puste jeszcze sale zamienić w teatr, by po trzech godzinach montowania dekoracji i prób technicznych, kiedy kurtyna się podnosiła, widzowie w zapełnionych już salach byli świadkami teatralnej rzeczywistości.
Serdecznie zapraszamy do wspólnego oglądania.