Jako dumny polonista, były senator Raymond J Lesniak służył w Zgromadzeniu Stanowym New Jersey w latach 1978-1983 i w Senacie Stanowym od 1983 r. do stycznia 2018 r. Senator Lesniak, którego dziadkowie urodzili się w Godowej w Polsce w pobliżu granicy z Ukrainą, jest prezesem Lesniak Institute for American Leadership na Kean University, który szkoli kolejne pokolenie amerykańskich liderów poprzez budowanie zdolności do rzecznictwa.

Senator Leśniak przewodniczył ostatnio misji humanitarnej w Polsce, której celem było udzielenie pomocy ponad 750 ukraińskim uchodźcom-sierotom w Ossie i Fromborku, gdzie dzieci przebywają w prowizorycznych sierocińcach, będących tymczasowymi bezpiecznymi schronieniami ustanowionymi w odpowiedzi na tragedię wywołaną przez wojnę. Misja ta miała charakter filantropijny i politycznie produktywny w rozmowach na temat przyszłości tych bezbronnych dzieci.

W czasie swojej kadencji senator Lesniak był sponsorem najbardziej znaczących ustaw o ochronie środowiska w kraju, zniósł karę śmierci w New Jersey i wyeliminował masowe więziennictwo poprzez uchylenie obowiązkowych minimalnych wyroków i rozszerzenie kwalifikacji do leczenia zamiast więzienia dla przestępców narkotykowych.

W 2008 roku senator Leśniak miał zaszczyt być Wielkim Marszałkiem Parady Pułaskiego w Nowym Jorku. W 2009 roku senator Lesniak wygrał Międzynarodowy Konkurs Praw Człowieka Memorial de Caen w Normandii we Francji.

Senator Leśniak jest autorem czterech książek: Cultivating Justice in the Garden State: My Life in the Colorful World of New Jersey Politics z przedmową Billa Clintona; The Road To Abolition: How New Jersey Abolished The Death Penalty; What's Love Got to Do With It: The Case for Same Sex Marriage oraz Beating The Odds: The Epic Battle That Brought Legal Sports Betting Across America.