postWydarzenia

Podsumujmy jeden z paneli rzeszowskiej edycji 2018

Podsumujmy jeden z paneli,
który odbył się podczas rzeszowskiej edycji Kongresu 60 Milionów!

Jakie sposoby na rozwój nowoczesnej Polski mają młodzi Polacy?

30 sierpnia br. w G2A Arena, w ramach Kongresu 60 Milionów, odbył się panel pt. „Międzynarodowe doświadczenie młodych Polaków, rozwijająca się nowoczesna Polska – co mogą sobie zaoferować?”. Panel ten był dobrym pretekstem do rozmów o edukacji w Polsce i za granicą i dyskusji na temat ścieżek zawodowych najmłodszych pokoleń naszych rodaków. Debatę prowadziła Agata Krząstek (Organizacja Narodów Zjednoczonych), a w rozmowie uczestniczyli: Olivia Drost (Studentka London School of Economics) Maciej Sadowski (Startup Hub Poland), dr Paweł Poleński (Space Digital), dr Paweł Poszytek (Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji), prof. dr hab. Agnieszka Ziomek (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu), Sławomir Potasz (InMotion Labs).

Agata Krząstek – moderatorka dyskusji – rozpoczęła spotkanie od pytania o najważniejsze kwestie dotyczące edukacji. Zaproszeni goście wspólnie zastanawiali się nad tym, dlaczego młodzi ludzie decydują się na studia za granicą. Prelegenci podkreślali, że takie studia dają dużo lepsze perspektywy zatrudnienia i nastawione są, bardziej niż edukacja w Polsce,  na naukę umiejętności miękkich oraz pracy w grupie – to właśnie te kompetencje są obecnie najbardziej pożądane przez pracodawców. Profesor Agnieszka Ziomek zaznaczała, że w naszym kraju, np. na technicznych kierunkach studiów, wciąż brakuje zajęć praktycznych. Zauważyła również, że polscy studenci, zamiast decydować się na innowacyjność, odtwarzają stare wzory/modele, podczas kiedy absolwenci uczelni zagranicznych robią to znacznie rzadziej.

Zaproszeni goście podzielili się swoimi obserwacjami na temat wyborów młodych Polaków. Olivia Drost wspomniała, że aż 70% Polaków studiujących na London School of Economics zamierza wrócić do kraju, by w ojczyźnie rozwijać swoją karierę zawodową. Argumentują to bardziej dynamicznymi szansami rozwoju oraz ciekawymi projektami. Z kolei doktor Paweł Poszytek dodał, że coraz więcej osób decyduje się zarówno na edukacje, jak i późniejszą pracę w naszym kraju. Twórcy startupów – Maciej Sadowski oraz Sławomir Potasz podkreślali, iż Polska staję się zachęcającym kierunkiem do podjęcia pracy. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej też jest znacznie prostsze niż w krajach Europy Zachodniej, ponieważ koszty prowadzenia firmy są niejednokrotnie niższe i  łatwiej otrzymać duży kapitał na własny biznes.

Na zakończenie dyskusji prelegenci zgodzili się z tym, że Polska to bardzo dynamicznie rozwijający się kraj. Stwarza to coraz ciekawsze perspektywy pracy, a to z kolei wpływa na to, że coraz więcej osób decyduje się na powrót do ojczyzny, bo ich międzynarodowe doświadczenia i edukacja jest bardzo ceniona na rodzimym rynku pracy – to w Polsce młodzi Polacy chcą zakładać przedsiębiorstwa czy budować kariery zawodowe.

ZAPRASZAMY NA KOLEJNE EDYCJE KONGRESU 60 MILIONÓW!