Aktualności

Berlin – Powiedzieli o nas – Aleksandra Lewtak

W zeszłym tygodniu odwiedziłam Kongres 60 Milionów / 60 Milionów – Berlin 2019, światową imprezę organizowaną dla Polaków mieszkających za granicą.

Na początek muszę stwierdzić, że nie jestem patriotką. Myślę, że granice między krajami są sztucznym czynnikiem wywołującym konflikty i wojny. Zawsze jest to problem, gdy tworzy się bardzo silne podziały: ja kontra ty, my kontra oni, dobry kontra zły. Lepiej by było, gdybyśmy sobie odpuścili! Zamiast tego skupmy się na tym, że wszyscy jesteśmy od siebie wzajemnie zależni, połączeni na bardzo głębokim poziomie. Jesteśmy istotami duchowymi tymczasowo zamieszkującymi ludzkie ciała, podróżującymi przez przestrzeń na gigantycznej skale, urodzonymi w pewnych miejscach, tylko z powodu pewnych przyczyn i warunków…

Jestem jednak wielkim fanem języka polskiego, podziwiam polskiego ducha (nie, nie mam na myśli wódki) i dopinguję wielu polskichm pomysłom. Powiedzieć, że wszyscy jesteśmy połączeni, nie znaczy, że wszyscy jesteśmy tacy sami. Różnimy się i różnimy się bardzo pięknie! Poszłam na kongres, aby podziwiać, jak polskie myśli, wartości i projekty działające na dzikim zachodzie.

Moje główne spostrzeżenie jest takie, że dzieje się tam sporo. Polska nie ma może silnej tożsamości marki i wygląda trochę nieśmiało, ale rzeczy, które działają, są doskonałej jakości. Nie uśmiechamy się tak bardzo jak inne narody, nie tańczymy na ulicach i nie popisujemy się, ale ciężko pracujemy. Energia ludzi z Polski ma czasem poczucie stresu, zmartwienia, a nawet strachu, ale przezwyciężamy ją i zauważyłam bardzo widoczną lekkość na naszych twarzach. Jesteśmy silni, inteligentni i szybcy, a to co robimy jest naprawde wielki.

Żeby wymienić co najmniej trzy genialne idee, muszę wspomnieć:

* Wirtualna Elektrownia – firma, która może zmniejszyć o 30% zużycie energii w dużych budynkach, stworzona przez Grzegorza Nowczewskiego.

* Grupa AF – IT, marketing i doradztwo biznesowe – ogromna światowa firma stworzona przez polskiego Stephena Hawkinga, Adriana Furmana.

* Bravecare – renomowana firma specjalizująca się w opiece nad starszymi Niemcami, rekrutująca się z Polaków i Ukraińców, zatrudniająca 800 osób.

Sama impreza została zorganizowana ponownie na doskonałym poziomie. Jedzenie było pyszne i wszyscy byli bardzo pomocni.